• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

‘Yeni Dünya Düzeni’nde yöneticilerin sahip olması gereken özellikler

‘Yeni Dünya Düzeni’nde yöneticilerin sahip olması gereken özellikler

giai-bai-toan-quan-ly-nhan-su-cho-doanh-nghiepGünümüzde her şeyin değiştiği gibi Türk yönetici profili de özellikle son yıllarda değişti. Eskiden kendine güvenmeyen, önünde engeller olduğunu düşünen, belli tabuları olan yöneticiler vardı. Ancak zaman geçtikçe özellikle uluslararası platformda, önünde engellerin olmadığını düşünen, başaracağına inancı olan ve güveni son derece yüksek Türk yöneticiler yetişiyor.

Türk şirketlerinin eski yapılanmalarında bir müdür kavramı vardı. Müdür kavramından son yıllarda biraz daha popüler olan yönetici kavramına geçtik. Şimdilerde ise yönetici kavramından “lider” kavramına geçiş var. Bu tanım geçişlerinden aslında yöneticilerin sahip olması gereken özelliklerinin ne olduğunu çıkartabiliyoruz. Bu insanlar lider vasfında görüldüğü için müdür ya da yönetici gibi davranmaları beklenemez. Lider olan kişinin hiyerarşik yapıdaki konumuna değil o kişinin söylemlerine ve yönlendirmelerine bakarak o değer verilmeli.

Lider konumundaki kişi de esnek olabilmeli, değişen koşullara göre kararları da değiştirebilmeli ve aldığı kararların da şirketin prensiplerine uygun olmasına dikkat etmeli.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!