• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Yeni medyada trend “Güvenilir” habercilik

Yeni medyada trend “Güvenilir” habercilik

news keyDijital devrimin en çok etkilediği mesleklerden biri gazetecilik. Herkesin içerik üretip paylaşabilmesi kalitesiz ve yanlış bilginin de ortaya çıkmasına neden oluyor. İnternette dolaşan dezenformasyon bolluğu kaliteyi düşürüyor.

Gazetecilik güven demektir. Verilen haberin, hazırlanan içeriğin gerçekleri yansıtması ve insanları doğru bilgilendirmesi bu açıdan önem taşır. Bu bağlamda araştırmacı gazeteciliğin ve özel haberciliğin değeri her geçen gün artıyor.

Medya kuruluşları için referans bir kaynak olmak çok önemli bir hale geldi. Yoğun bilgi kirliliğinde okuyucu gerçeğe ulaşmak için tanıdığı ve güvendiği medya markalarını tercih eder duruma geldi. Bir markada gördüğü haberi farklı markalarda da inceleyerek doğruluğu üzerinde düşünme imkânı buldu.

Yeni medya o kadar etkileşimli bir halde ki bir kere okuyucuların güvenini kaybettiğinizde onun geri dönüşünü sağlamak gerçekten çok zor. Bunun için dijital habercilikte güven duygusu çok önemli.

Bugüne kadar sadece okuyucu, izleyici, tüketici olarak bakılan kişiler artık yeni medyada sürekli olarak iletişim ve paylaşım içerisindeler. Bu noktada medyacıların, habercilikte güven duygusunu pekiştirmesi gerekiyor. Haberlerin doğru olup olmadığını kontrol etmek ve etik ilkelere önem vermek gerekiyor. Yapılan haberlerin “güvenilir” olarak algılanması ve başarılı olması için bu ilkelerden ödün verilmemesi gerekiyor.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!