• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Yetkinlik nedir?

Yetkinlik nedir?

yetkinlikBundan 20 yıl önce üst düzey yöneticilere “yetkinlik” denildiği zaman, Antep yemeği zannediyorlardı. Yetkinliğin aslında bilgi, beceri, davranış ve deneyimin bir bütünü olduğunu anlamıyorlardı. Dolayısıyla bir insanın yetkinliğini arttırabilmek, aslında o insandaki bilgiyi, beceriyi arttırmakla ilgilidir.

Yetkinlik, bilmek ile yapabilmek arasındaki farktan kaynaklanır. Dolayısıyla bizim yaptığımız şey, insanların sadece yapması gerekeni söylemek değil, yapabileceklerini sağlayacak programlar oluşturmaktır. Örneğin, “bir insan günde kaç litre su içmelidir?” diye sorduğunuzda herkes 2 litre ve üzeri diyor. “Kaç kişi bunu yapıyor?” dediğinizde doğru cevap verenlerin yüzde 10’u dahi bunu yapmıyor.

Uzun dönemde şirketlerin stratejilerine ulaşması için ihtiyaç duyacağı en önemli şey doğru becerileri olan insanlardır. Ve beceriniz yoksa ben size 1 milyon dolar verdiğim halde gitar çalamıyorsanız bunu 2 milyon dolara çıkarsam dahi siz gitar çalamazsınız. Dolayısıyla arttırılması gereken şey beceridir; maaş değildir. Çoğu yerde bu hataya düşülür.

İnsanların gelirlerini arttırarak şirketin iyiye gideceği zannedilir. Kısa zamanda bunun olumlu etkileri görülse dahi uzun dönemde kaybedersiniz.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!