E-ticarette sürdürülebilirlik nasıl sağlanır?

online-shopping-keyboard-001Sürdürülebilirlik şirketlerin gündemini en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Çünkü günümüzdeki rekabet koşullarında şirketlerin varlığını sürdürmesi çok zor hale geldi. O halde büyük firmalar bulunduğu konumlarını korumak hatta daha öteye geçmek için neler yapıyor, neler yapmalılar?

İnternet ekosistemi çok dinamik bir yapıya sahip. Bundan 3 önceki dinamikler ile şimdiki dinamikler aynı değil. Örneğin, akıllı telefonların hayatımıza girmesi, iş zekası araçlarının gelişmesi, veri analizleri gibi birçok değişim ve yenilik gerçekleşiyor. Şirketlerin de bu araçlara çok hızlı adapte olması lazım. O nedenle böyle bir dünyada sabit durmak sizi geriletiyor. Çünkü rakipleriniz yeni sistemleri iş modellerine hızla entegre ediyor. Sizin de çağın gerektirdiği adımları atmanız ve yatırımları hayata geçirmeniz lazım. Aksi takdirde rekabet etmeniz, hayatta kalmanı çok zor.

“Değişim yönetilmez değişime adapte olunur” diye bir söz var. Lean startup’larla çevik gitmek ve bu çeviklikten yararlanmanız gerekiyor. Yeni teknolojilere hızla adapte olmak, gerekli testleri yaparak başarılı olduğunuz yolda ilerlemelisiniz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;