Girişimciler için “iyi bir fikir” yeterli değil

30 Nisan 2013 | Etiketler: ,

293111-YoungEntrepreneursPHOTOCREATIVE-1321479228-523-640x480Türkiye’de girişimciler birçok sorunla karşılaşıyor. Bunlardan en önemlisi; girişimin finansal ayağının stabil olmaması. Sizi destekleyen bir yatırımcı ya da elinizde bir sermaye yoksa bu durum iyi bir fikriniz olsa bile işinizi öldürebilir.

İkincisi olarak şunun altını çizmek istiyorum: Girişimci olarak harika bir fikriniz ve harika bir ürününüz olsa dahi eğer ürününüz bireylerden çok kurumlara hitap ediyorsa bu noktada güven eksikliği yaşamanız muhtemel. Örneğin işe yeni başlayan girişimci iletişim noktasında problem yaşayabilir. Elinde iyi bir ürün olsa da iletişimin sağlıklı yürütülüyor olması da işin kabulü için hayati derecede önemli.

Kendinizi büyütme aşamasında ise ürününüzün güzel olması yine yeterli olmuyor. Ortaya koyduğunuz değerin ürettiği fayda noktasında inançlı ve kararlı durmalısınız. Göstereceğiniz irade ve tavır bu süreçte belirleyici olacak. Bu koşullar olmadığında iyi bir ürün dahi olsa kolaylıkla batabilir ve girişimi sonlandırabilir. Dolayısıyla girişimcilere önerim, iyi bir fikrin yanında onun kullanılma ya da satışa sunulma aşamalarını da çok iyi şekilde planlamalarıdır.

üretmesinin yanı sıra yeterli bir güven ve inanç oluşturmanız gerekiyor. Aksi taktirde kimseye ürün satamazsınız ve ürününüzün ticari olarak tüketilmemesi de sizin iş fikrinizin, girişiminizin batması anlamına gelir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;