Girişimcilik dünyada nasıl bir trend yakaladı?

30 Mart 2013 | Etiketler: , , , ,

GlobalEntrepreneurshipWeek2011Girişimcilik bazı coğrafyalarda çok iyi çıkışlar yakaladı. Bu coğrafyalar özellikle teknoloji, internet sektörlerinde dünyayı etkileyecek konuma geldiler. Bugün mobil teknolojilere baktığımızda bir uygulama dünyada milyarlarca insanı etkileyebiliyor. Bu gelişmeleri birer ilham kaynağı olarak görmek gerekiyor.

Gelişmiş toplumlara baktığımızda sıkıntılı günlerden geçerek, hatalar yaparak bugünkü ekosistemi oluşturduklarını görüyoruz. Twitter, facebook, akıllı telefon gibi mobil teknolojiler bunun örnekleridir.

Sıfır sürecinden başlayarak belli aşamaya gelen toplumlar iyi işleyen bir sistem kurabiliyorlar. Silikon Vadisi’ne baktığımızda girişimcisiyle, yatırımcısıyla, üniversitesiyle, STK’larıyla, birçok ayaklarla, bir birini destekleyen bir yapıyla ilerliyor ve büyüyor. Bizim ülkemizde de bu ortamın hazırlanması gerekiyor. Son yıllarda devlet bu konuda desteklerini arttırmış olsa da koşullar tam anlamıyla oluşturulamadı.

Girişimcilik Türkiye’nin çıkış noktası olabilir. Sosyal girişimler, ticari girişimler ya da kültürel girişimlerimizle dünyaya açılıp bu dönemi çok iyi değerlendirmemiz lazım.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;