Girişimcilikte risk alma korkusu nasıl aşılabilir?

Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı Melih Ödemiş, ”Bir insan para kazanmak, başarı hissini bire bir yaşamak, ünlü olmak, bir şeyler var edebilmek için girişimci olmak isteyebilir. Sadece istihdam yaratıyor olabilmek bile girişimciye çok büyük bir haz verir. Çünkü sıfırdan bir şey ortaya çıkarıyorsunuz ve 300-500 kişiye iş olanağı sağlıyorsunuz. Bu çok büyük bir haz kaynağıdır.” dedi.

Ödemiş, ”Türkiye’de daha çok genç girişimcileri sahnede görüyoruz. Onlardan daha donanımlı ve deneyimli bireylere bu alanda pek rastlamıyoruz. Bunun nedeni ise iyi okullardan mezun olan, kurumsal bir şirkette önemli pozisyonlarda görev alan insanlar risk almaktan korkuyorlar. Çünkü evlendiğinizde, bir aile kurduğunuzda risk unsurlarınız daha da artıyor. Uzun süreler bir şirkette çalıştıktan sonra hele birde üst düzey pozisyonlarda çalışıyorlarsa o konforu, çevreyi ve sektörü bırakarak farklı bir maceraya atılmak insanlara çok zor ve riskli geliyor.

Bütün bunları bir araya getirdiğinizde genç yaşta girişimci olmak çok daha kolay ve daha avantajlı. Çünkü riskler daha az, enerjiniz daha fazla ve başarısızlığı tolere edebilme şansınız var. O nedenle 40 yaşına gelmiş, aile kurmuş bir insana göre gençlerin bu konuda daha istekli olması doğal görünüyor. Ancak bu demek değildir ki orta yaşlarda da girişimci olunmaz. Eğer önlemlerinizi doğru alır, kaynaklarınızı doğru planlarsanız ve girişimciliğin gerektirdiklerini doğru bir şekilde bir araya getirirseniz her yaşta girişimci olabilirsiniz.

Türkiye’de internet büyüyor ve gelişiyor, genç girişimciler artıyor ve genç girişimcilerin başarılı olduğunu gören daha deneyimli ve donanımlı kariyer sahibi insanlarda riskleri belli ölçüde göze alıp genç girişimcilerle beraber yeni projelere imza atacaklardır.” diye konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;