“Kira Plus ile kiranızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz”

04 Mayıs 2017 | Etiketler:

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Technolera’nın bünyesinde bulunan bir girişimcilik olan Kira Plus ile ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiyi nasıl güvenli hale getirdiklerini anlattı.

Kira Plus olarak Türkiye’de nispeten açıkta olan bir piyasa ile ilgilendiklerini belirten Atabarut, “Ev sahibi ile kiracı ilişkisi net standardize olmamış ilişkilerden bir tanesi. Kira Plus’ta biz kiranızı kredi kartınızla ödeyebilirsiniz dedik. Kredi kartında 30 gün bir vade söz konusu, bundan faydalanmaları istedik. Kiranızı zor dönemlerinizde taksitlendirme fırsatınız var. Evden eve taşınmak büyük meşakkat, depozito ödemek zorunda kalırsınız, yüklü bir ödeme olabilir ya da emlak danışmanlarına bir komisyon ödemeniz gerekebilir, tam taşınma aşamasında sıkıntı çıkabilir, taşınma masrafları, yeni mobilya gibi. Bunların tamamını taksitlendirebileceğiniz bir ortam olarak düşünebilirsiniz.

“KİRACI NASIL EN GÜZEL EVLERİ SEÇEBİLİYORSA, EV SAHİPLERİ DE EN İYİ KİRACIYI SEÇEBİLİR”

“Sadece kiracının problemlerini çözmüyoruz, ev sahibinin de problemlerini çözüyoruz” diyen Atabarut sözlerine şöyle devam etti: “Bir eve beş ya da 10 kişi ev kiralamak üzere geldi ama acaba hangisi kirası sektirmeden ödeyebilecek? Hemen kredi skoruna bakıyoruz. Kredi skoru ile yetinmeyip, kredi notunun içerisinden KKB’den alınan raporun içerisinde limit bilgileri var. Ne kadar limiti var, kirasını ödeyebilecek mi? Bunu bir adım öteye götürmek söz konusu oluyor. Çok kısa bir psikometrik test yapıyoruz kiracılara. Kiracılar buradan aldıkları skorlarla ev sahiplerine ne kadar tiziz olduklarını ve evlerine ne kadar iyi bakacakları ve ödemelerini neden sektirmeyeceklerini göstermiş hale geliyorlar. Dolayısıyla kiracı nasıl en güzel evleri, en ekonomik evleri seçebiliyorsa, ev sahipleri de en iyi kiracıyı seçebilir hale geliyor.”

 

 

 

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;