Türkiye’de girişimcilik ve girişimci destekleri?

NP-Student-Entrepreneurship-ClubGirişimcilik, gelişen ülkelerdeki en önemli itici güçtür. Bugün ABD’ye baktığınızda dev şirketlerin geçmişte küçük ölçekli girişim olarak yola çıktıklarını görüyoruz. O nedenle girişimcilik bir ülkenin en önemli hazinesidir.

Bir ülkede iyi girişimcilerin ve girişimciliğe uygun iklimin olması toprağın altının petrolle dolu olmasından daha iyidir. Çünkü girişimciler ekonominin motorudurlar. O nedenle Türkiye’de girişimcilik ekosistemi girişim yapmaya daha elverişli hale getirilmeli.

Girişimciliği desteklemek adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak her yıl 500 tekno girişimciye 100 bin TL bütçe veriyoruz. Girişimcilere şunu diyoruz: İyi bir fikrin varsa bunu bizimle paylaş bizde bunu başarılı bulursak sana 100 bin TL bütçe verelim. İlk incelemenin ardından başarılı olan girişimcilere 500 bin TL daha veriyoruz. Tabii girişimciye sadece para vererek destek olunmaz. Önündeki tüm engelleri de ortadan kaldırılmak gerekiyor.

Girişimci denildiği zaman insanların akıllarına bilgi teknolojileri ya da internet projeleri gelmemeli. Her alanda her sektörde girişimci olabilirsiniz. Örneğin, balıkçılık ya da kasaplık yapmak istiyorsanız teşvik ve hibe için KOSGEB’in eğitimlerine katılabilirsiniz. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara kendi işletmeleri kurabilmeleri için bütçe veriyoruz. Dolayısıyla biz insanlarımızın iş arayan değil işveren olmalarını istiyoruz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;