Satışta kariyer düşünenler nereden başlamalı?

fmcg-340x280

Satış alanında kariyer yapmayı düşünenler işe ‘Hızlı Tüketim Ürünleri Sektörü’nden (FMCG) başlamalılar bence. Çünkü FMSC’de iş ve kariyer imkânı diğer sektörlere oranla daha fazla.

FMCG, işin doğası gereği şirketleri çok daha geniş kadrolarla çalışmak zorunda bırakıyor. Hem perakende noktaları çok fazla hem de hedef kitle çok geniş. Bu da FMCG sektöründeki firmaların geniş bir organizasyon yapısına sahip olmasını gerektiriyor.

Büyük organizasyon yapılarının içindeki devinimlerden ise çok fazla iş fırsatı ortaya çıkıyor. FMCG’de çok fazla iş imkânı ve kariyer fırsatının olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İş ve kariyer imkânlarının yanı sıra FMCG sektöründe çalışan satışçılar diğer sektörlerde çalışanlardan daha kısa sürede kendilerini geliştirebiliyor. Çünkü sektörde çok dinamik bir yapı var. Ürün ve tüketici arasında çok hızlı bir döngü var. Bu hızlı döngü içerisinde satışçı, üretim aşamasından satış aşamasına kadar tüm süreçlerin içinde yer alıyor ve bu çok hızlı bir biçimde sürüyor. Satışçılar da çok kısa sürede belli bir deneyim ve yeteneğe sahip oluyor. Tüm bu özelliklerinden dolayı FMCG için satışın okuludur diyebiliriz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;