YSM.Pir paketinin içerisinde hangi modüller var?

15 Kasım 2015 | Etiketler: , , ,

YSM Yazılım’ın CEO’su Sedat Yazıcı, YSM.Pir paketinin içerisinde bulunan modülleri ve hitap ettiği sektörleri Wise TV’ye anlattı.

Pir yazılımını üç pakete ayırdıklarını dile getiren Yazıcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlki Pir Şantiyeci Paketi, bu giriş seviyesinde yap sat işi yapan firmalar için yada çok kapsamlı yazılıma ihtiyaç duymayan, biraz daha teknik bir yapı isteyen, dosyalarla uğraşmak istemeyen, daha profesyonellik isteyen, proje yönetimine ilk adımını atan firmalar için kullanılabileceğini söyleyebiliriz. İki kullanıcılı bu ürünümüzün fiyatı şu anda 199TL ‘den başlıyor. Bunun fiyatını biraz daha düşürüp tek kullanıcı haline getirip yaygınlaştıracağız. Diğer kategorilerimiz, Pir Standart bu biraz daha kapsamlı bir ürün birde Pir Pro dediğimiz en kapsamlı ürünümüzdür. Genel olarak paket bazlı söylemek gerekirse bu şekilde üçe ayırıyoruz. Pir’in şantiyecisini alan firma için Şirkette Bugün dediğimiz cep telefonunda, tabletten gün içinde olan her şeyi gösteren bir modül var. Her firmanın tekrarlanan maliyeti vardır. Yani her ay sigortası gelir, araçların yakıtı gelir şantiyesindeki makine ekipmanlarının bakımı gelir. Bütün bunların maliyetlerini kontrol eden Tekrarlanan Maliyet modülü var.”

İnşaatçılıkta, şantiyecilikte veya Pir’in diğer toplam dört kategorisindeki firmaların ihtiyaçlarındaki önemli unsurların satın alma, stok ve malzeme yönetimi olduğunu söyleyen Yazıcı: “Biz, şantiyeden talepleri alan ve satın almayı sonlandırıp firmayı karlı hale getirecek, toplu satın alma sinerjisini sağlayacak bir satın alma sihirbazı olarak normal satın almanın daha gelişmişi olan Proje Satın Alma Sihirbazı’nı yaptık yani proje bazlı satın alma yapmış olduk. Bunun dışında ikinci önemli nokta stok ve malzeme yönetimidir, depo yönetimidir, bunları yaptık. Fatura irsaliye yönetim mantıkları var. Pir’in kalbi dediğimiz proje bütçe kontrol kısmı yani keşif var. Bu bizim açımızdan planlanan giderdir. Bunun üzerine kar koyup sattığımızda planlanan gelir oluşur. Bu iki planlananın dışında birde gerçekleşenleri vardır. Yani 1 milyon TL’ye planlana inşaat 1milyon yüz TL’ye mal oldu ve satarken de 1 milyon üç yüz elliye sattık diyelim burada totalde 400 bin lira kar beklerken karımız 250 bine düştü örneğin işte bu gerçekleşmeleri takip ettiriyoruz. Şirketler kayıp kaçaklarını görüyor. Patronlar mühendislerinden hesap sorabiliyorlar veya yönetebiliyorlar veya mühendisler patronlarına doğru hesap verebiliyorlar. Taşeron yönetimi en önemli iş, çünkü sermaye yönetimi olmayınca bir çok iş barter yöntemi ile yapılıyor veya ana müteahhit alt müteahhitine piyasa tabiriyle taşere ediyor, tedarikçi olarak o hizmeti veriyor. Bazen malzemeli, bazen birim fiyatlı, bazen total yaptırıyor. Bunları yönetebiliyorlar. Bunun dışında normal kurumsallaşma ile ilgili SRM Modüllerimizi, insan kaynakları modüllerimizi kullanabiliyorlar. İnsan kaynaklarının içinde puantaj kısmımız var. Özellikle hizmet sektöründe görev takibi, iş takibi çok önemli çok iş var çok detay var, iş programındaki aktivite takibi gibi görev takibi modülü de var. Yaklaşık 15 tane temel modül var diyebiliriz. Ama tıpkı diğer bulut modülleri gibi modüllerde kiralık olabildiği için şantiyecinin üzerine firma ne isterse yani bulutta ilk yaptığımız gibi, firmanın büyüklüğüne ve ihtiyacına göre normal menü değil de alakart menü dediğimiz menüden seçerek kendi Pir paketini inşaatçımız veya bir proje ofisimiz rahatlıkla seçip kendi paketini kendisi oluşturabilir” şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;