• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Bilişim sektörünün gelişimi için ne gibi atılımlar yapılmalı?

Bilişim sektörünün gelişimi için ne gibi atılımlar yapılmalı?

TESAN Genel Müdürü Rüştü Arseven, ”Büyük şirketleri, kamu kurumlarının mevcut alt yapılarında kendi içlerinde IT yöneticileri ya da IT departmanları bulunuyor. Dolayısıyla büyük kurumlar IT alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve gelişmelere adapte olabiliyorlar. Bu konuda asıl problemi KOBİ’lerde görüyoruz.” dedi.

Arseven, ”Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 40, yüzde 50’sinin KOBİ üzerinde olduğunu düşünürseniz. Bana göre şu anda temel konu IT alanında üst seviyelere çıkmak için kaynak olacak yapı ve alt yapı ihtiyacı bu segmentte. O nedenle bütün bilişim firmaları bu kanala yönelik projeler geliştirmeli ve bu konuda KOBİ’leri bilinçlendirmeli ve bu kanaldaki firmaları ön planda tutmalı.

Bilişim firmaları olarak KOBİ’lere ulaşamadığımız takdirde şu kadar geniş alan bağlantımız var, 9 milyon sabit 25 milyon mobil kullanıcımız var, gibi rakamlar ya da ülkemizde her yıl 17,5 milyon telefon satılıyor, gibi rakamları sürekli konuşuyoruz.

Bu rakamlar gerçekten bilişim sektörünün verimliliğini arttıracak rakamlar değil. Bu rakamlar kişisel tüketimle ilgili. İlgilenmemiz gereken esas konu küçük ve orta ölçekli firmalardaki verimliliği arttırmak adına onları daha çok teknoloji kullanır hale getirmek olmalı. Bunun için de onları bilinçlendirmeye ve onlara hizmet verecek olan IT firmalarını da bu anlamda geliştirmeye ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!