• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Hedef pazar analizi nedir, nasıl yapılır?

Hedef pazar analizi nedir, nasıl yapılır?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Hedef pazar analizi nedir, nasıl yapılır?

“Dünyada toplam 239 ülke bulunuyor. Bu ülkelerin hangilerine, nasıl ihracat yapabiliriz, sorusu ihracatçılar için önemli bir sorun”

“Hedef pazar analizi yaparak hangi ülkeye, ihracat yapabileceğimize karar verebiliyoruz. Burada birtakım kriterler var. Örneğin, nüfus önemli bir kriterdir”

“Nüfusla birlikte Gayri Safi Milli Hasıla’da (GSMH) önemli bir kriterdir. GSMH bir ülkenin alım gücünü gösterir”

“Bir diğer kriter de ihracat yapmayı düşündüğünüz ülkenin size olan yakınlığıdır. Ürünlerin pazara bir an evvel ulaşması, nakliye maliyetleri gibi nedenlerden dolayı yakınlık önemli bir kriterdir. Ülkeden uzak bir pazara ulaşmak için doğal olarak daha yüksek nakliye bedelleri ödenecektir ve bu da birim fiyatlara yansıyarak daha yüksek fiyatlarla pazar girmesine neden olacaktır”

“İhracat yapacağınız ülkeyi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken konulardan biri de ithalat rakamlarıdır. İlgili ürünü dünyada en çok neresi ithal ediyorsa o ülkeye odaklanmamız gerekiyor”

“Yine ürün fiyatları doğru ülkeyi tespit için önemli bir kriter. İhraç etmek ürünü en çok ithal eden ülkeyi buldunuz ve o ülkeye odaklandınız”

“Tüm bu kriterleri inceleyerek ortaya çıkaracağınız sonuç sizin için doğru pazar, hedef pazardır, diyebiliriz”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!