• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Rekabet edebilmenin yeni trendi “yalın-altı sigma”

Rekabet edebilmenin yeni trendi “yalın-altı sigma”

Teknoled Genel Müdürü Kaan Dilber, ”Temelinde istatistik bulunan altı sigma üretim modeli ile çeşitli analizler ve simülasyonlar sonucu farklı çözümler üreterek kaliteyi artırmak amacıyla kullanılan yönetim stratejisidir. Özellikle müşteri memnuniyeti ve hataları azaltma konularına odaklanır.” diye konuştu.

Dilber, ”Yalın üretim ise israflardan arınarak firmanın yükünü azaltarak daha dinamik bir yapıya bürünmesini sağlamak için kullanılır. Bu yönetim stratejisi 1950 yılında Ford’un üretim sistemlerini inceleyen Toyota mühendisi Taiichi Onho’nun geliştirdiği bir metodolojidir. Bugün dünyada birçok şirket bu yöntemi kullanmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Yalın üretimle Altı sigmanın en temel farkları

Yalın üretimde, fabrikadaki en rütbesiz çalışandan en üstteki yöneticiye kadar herkesin işin içinde olduğunu belirten Dilber, ”Altısigmada ise belirlenmiş beyaz yakalı, yeşil kuşak, siyah kuşak ya da master siyah kuşak olarak da bilinen, ekipler tespit ettikleri problemleri çözüm yoluna giderler. Son yıllarda yalın üretim ve altısigma güçlerini birleştirdi. Ve yalın altı sigma diye çok daha güçlü bir trend doğdu. Yoğun rekabetin yaşandığı sektörlerde rekabet üstünlüğünü sağlamak isteyen şirketler muhakkak yalın altı sigma modeli ile başarılı olacaklardır.” diye konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!