• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Türkiye, dünyaya oranla yazılım sektöründe nerede?

Türkiye, dünyaya oranla yazılım sektöründe nerede?

Türkiye’de bilişim piyasasının sadece yüzde 15’ini yazılım sektörünün oluşturduğunu ve donanım ağırlıklı bir pazar yapısı olduğunu belirten Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, özellikle mobil bilişim artmasıyla korsan kullanımının azalacağı ve yeni kullanım alanlarının ortaya çıkmasının yazılım sektörünü hareketlendireceğini söyledi.

Sektörün sorunlarına da değinen Yantaç şunları söyledi: Bilişim sektöründe yaşanan sevindirici, umut verici gelişmeler yaşanıyor. Ancak sektörün daha da büyümesinin önünde birtakım engeller var. Bunlardan en önemlisi Türk insanının yabancı dile yatırım yapmaması ve yabancı dil bilen yazılımcıların çok fazla olmaması. İlerleyen zamanlarda bu açıklarında kapanacaktır.

Bilişim sektörünün büyümesinin önündeki bir diğer engel de yine insan kaynağı yetersizliği. Sektörün ihtiyaç duyduğu insan kapasitesi; temelde teknik bilgiye sahip, programlama, bilgisayar ve benzeri teknik araçları etkili kullanabilen, yönetebilen, yönlendirebilen, yabancı dil bilen, yabancı dil bilmiyorsa da kullandığı programın dilini çok iyi kullanabilen bireylerdir. Bunların yanı sıra pazarlama, sosyal bilişim, sosyalleşme gibi çeşitli konulara da kendine yatırım yapmış insanlar gerekiyor.

Türkiye’de yılda 5 bin bilgisayar mühendisinin üniversitelerden mezun olduğunu düşündüğümüzde ve bu rakamı sektördeki potansiyelle karşılaştırdığımızda sayının gerçekten yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!