Türkiye’de yerel yönetimler teknolojiyi ne ölçüde kullanıyor?

EurAsia Strategies tarafından 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde (WICS) 1,5 trilyon dolarlık akıllı şehirler pazarı ve fırsatlar tartışıldı.

Zirvenin katılımcılarından Universal Genel Müdürü Mehmet Özyirmidokuz yerel yönetimlerin akıllı şehirler için teknoloji kullanımın çok kötü durumda olmadığını söyledi ve ekledi ‘ Fakat günlük hayatımıza teknolojiyi katma anlamında büyük bir sıkıntı olduğunu görüyorum. Karar süreçlerinde ve hatta karar alma noktalarında yeteri kadar teknolojiyi kullanıldığını düşünmüyorum ve hatta teknolojiye olan talebi yeterli bulmuyorum.’

Durumu örneklendiren Mehmet Özyirmidokuz ‘ Harika bir mutfağınız var mikserinizden hamur makinenize kadar var ama sizden sadece menemen talep ediliyor ya da sadece menemen yapmayı biliyorsunuz.’ diyerek özetledi.

Avrupa’dan ve Amerika’dan geri kalır yanımızın olmadığını söyleyen Özyirmidokuz ama diye devam etti ‘Veriyle yönetme alışkanlığımız yok. Karar süreçlerine katma alışkanlığı, standartların eksikliği, hukuki zemindeki eksikler elde edilen sonucu küçültüyor.’ diyerek sonlandırdı sözlerini.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;