Adaylar mülakat öncesi nasıl bir hazırlık yapmalılar?

18 Ocak 2013 | Etiketler: , , ,

How-To-Interview-For-A-JobAdayların mülakat öncesi yapması gerekenleri düşündüğümüzde öncelikle şu noktaların altını çizmek istiyorum:

Özellikle, işe başvururken ilan detaylarını iyi okumalı, her ilana başvurmak yerine gerçekten yetkinliklerine uyan ilanlara başvurmalarının gerektiğini düşünüyorum. Bazen adaylar birbirinden çok farklı pozisyonlara başvurabiliyor ya da görüşme esnasında hangi pozisyon teklif edilirse çalışabileceklerini belirtiyorlar. Bu, özellikle derinlemesine uzmanlaşmanın öneminin arttığı günümüzde, aday için negatif bir puan oluyor.

Adaylar mülakat öncesinde, başvurdukları pozisyonu ve şirketi incelemeli, pozisyon ve şirket beklentilerini iyi anlamalı ve kendilerini diğer adayların bir adım önüne çıkarabilecek özellikleri düşünerek, görüşmeye bu konuda hazırlıklı gelmeliler. Böylece hem daha özgüvenli hissedecek, hem de mülakatta kendilerini daha rahat ifade edebileceklerdir.

Bununla birlikte, her adayın bildiği gibi mülakata zamanında, profesyonelliği yansıtan bir giyim tarzıyla gitmek, eğer mülakata geç kalma ihtimali doğmuş ise bunu mülakat gerçekleştireceğiniz kişiye önceden haber vermek de çok önemlidir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;