Bilişim sektöründe kariyer ve iş fırsatları

advancement-of-technologyTüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de IOS tarafında belli yazılımların mobil versiyonları var; ama Android ve Windows8’in mobil tarafında büyük bir açık var.

Özellikle kariyerinin başında olan yazılımcıların bu alana yönelmesi onlar için önemli bir gelir kapısı olur. Çok iyi seviyede Java bilen bir yazılımcı piyasada tutan veya tutmayan tüm programları analiz ettikten sonra bu programların mobil versiyonlarını yazması ona ciddi gelir sağlar. Çünkü bilişim alanında yeterince yetişmiş eleman yok. Yazılım firmalarına yoğun bir talep var. Buna rağmen firmaların çoğu eleman yetersizliğinden talebi karşılayamıyor.

Her şey hızla online ortama taşınıyor. Online ortama aktarılan uygulamaların mobile taşınması fazla sürmüyor. Büyük firmalar mobil versiyonları hızlı bir şekilde geliştirip hizmete sunuyor. Ama diğer taraftan mobil alt yapılarını halen geliştirememiş yüzlerce KOBİ var. Dolayısıyla bu alanda ciddi boşluk var. Özellikle bilgisayar mühendislerinin bu alanda kendilerini geliştirmeleri onlara önemli avantajlar sağlayacaktır.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;