Türkiye’nin büyüme hızı neden yavaşladı?

27 Şubat 2013 | Etiketler: , , , ,

economic_growthTürkiye ekonomisi 2010 yılındaki yüzde 9’luk büyüme ve 2011 yılında yüzde 8,5′ lik büyüme sonrasında 2012’de ciddi bir yavaşlama içerisine girdi. Aslında bu yavaşlama bilinçli olarak gerçekleştirildi. Bu nasıl yapıldı? İhracata dayalı büyümeyi hedefleyen devlet, iç tüketimi frenlemek için banka kredilerine müdahalede bulundu.

2011 yılında Türkiye’deki bankacılık sisteminde krediler yüzde 35 büyüyünce, ihracata dayalı büyüme modelinin yanında iç tüketimin de arttığı bir büyüme gerçekleşti. İç tüketim büyüyünce cari açık 2011 yılının sonunda 78 milyar dolarla Türkiye’nin gündemine oturdu. Türkiye’nin 2011 yılı büyümesi iç tüketimi büyütülerek gerçekleşti.

Devlet cari açık sorununun çözümü için teşvik sistemi oluşturdu. Burada amaç; yurt dışından ithal edilen ürünleri ülke içerisinde üretmek. Teşvik sisteminin yanında bir önemli konu daha var: Tasarruf. Türkiye’nin tasarruf oranı birçok gelişmiş ülkenin altında yer alıyor. O nedenle tasarruf oranını yukarı çekmek için de kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;