Çalışan bağlılığı ve performans arasında nasıl bir ilişki var?

HandsÇalışan bağlılığı, çoğu zaman çalışanın sorunuymuş gibi düşünülse de yönetici kaynaklı bir hadisedir. İnsanlar şirketleri değil yöneticilerini bırakıp giderler. İnsanlar şirketlerine değil yöneticilerine bağlıdırlar. Bu bağlamda yöneticilerin çalışan bağlılığını arttırmaları durumunda, çalışanlar daha tutkulu ve bağlı olurlar.

Ben, bağlılıkla ilgili “gönülden katkı koyma” tanımını seviyorum. Örneğin, bir futbolcunun çok istekli, arzulu oynaması gibidir gönülden katkı sağlama. Çalışan bağlılığı tıpkı hamilelik gibi yarı bağlılık durumu değildir. Ya bağlısınızdır ya bağlı değilsinizdir. Arada bir yerde olmak çok nadir görülür. O nedenle bunu anlayan yöneticilerin, bağlılığın aslında performansın bir numaralı itici gücü olduğu, bağlı olmayan insanların kürek mahkûmları gibi, aslında sadece zorunluluk karşısında, sadece kamçıyla iş yaptıklarını anlaması gerekir.

Türkiye, geçmiş yıllarda çok sayıda şirketin iş sunduğu bir yerken bu kadar önemli bir husus değilken şimdi arz – talep dengesindeki değişiklik yüksek değerde, nitelikli insanların az bulunduğu bir ülkeye dönüştü. Evet, şu anda Türkiye’de çok sayıda işsiz var; fakat yetenekli insan bulunamıyor. Yetenekli insanı şirkette tutmanın yolu bağlılıktır.

Yetenekli insanlarla yüksek performans elde edileceği için bağlılık olmadan performansın ortaya çıkmayacağı bir dönemi yaşıyoruz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;