Çalışan performansı en iyi nasıl ölçülür?

performans 3Çalışan performansının bilinen en iyi ölçüm biçimi ‘Balanced Scorecard’ denilen dengeli karne ile yapılır. Dengeli karnenin içinde 4 alan yer alır: Finansal rakamlar, kişinin sistem ve süreçle olan ilişkisi, kişinin ne öğrendiği, iç ya da dış müşterisinin mutluluğu.

Bunların herhangi birini eksik ölçtüğünüzde nasıl ki dört çekerli bir araç, çekerlerinin biri olmadığında karlı bir zeminde kayıp yoldan çıkarsa aynısı olur. Dördününde farklı ağırlıklarda şirketin o yılki önceliğine göre değerlendirilmesi gerekir.

Şirketlerde performans ölçümünün temel konularından bir tanesi performans kültürü yaratmaktır. Onunda geçtiği yol geri bildirim kültürüdür. Ancak, ne yazık ki Türkiye geri bildirim konusunda gelişmiş bir ülke değil. Bunun sebebi de geri bildirim düellonun yaşandığı ülkelerde olur. Bu topraklar hiç düello yaşanmadı. Biz geldiğimizde burada Bizans vardı. Burada pusu kurulurdu, tuzak kurulurdu, insanlar arkadan vurulurdu. O nedenle birini karşınıza alıp cesaretle onu karşınıza alıp, kırmadan düşüncelerinizi ona söyleyebilme sanatı olan geri bildirimi yaşamak çok kolay olmuyor. Geri bildirim olmayan bir yerde de performansa adım atmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla geri bildirimle birlikte dengeli performans biçimiyle en iyi ölçülebileceğini umuyorum.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;