Dijital medya gündem oluşturmada ne kadar etkili?

internetYeni medya gündem oluşturma konusunda geleneksel medyadan daha etkili. Özellikle sosyal medyada insanlar çok hızlı bilgi alışverişinde bulunabiliyor. İnsanların görüntülediği birbirinden ilginç olaylar bir anda paylaşım rekorları kırarak gündeme gelebiliyor.

Toplumsal olaylarda başta sosyal medya ve diğer internet mecraları kitleleri ayağa kaldırabiliyor. Bunun örneğini geçtiğimiz günlerde Taksim olaylarında gördük. Daha öncesinde Mısır’da da ne kadar etkili bir araç olduğuna şahit olduk.

İnternetin bu denli güçlü olması, kullanım ve erişim imkânlarının da kolay olması önemli bir avantaj. Ancak manipülasyona da oldukça açık bir ortam. Haberin doğruluğunu sorgulamayan, bir sitede okuduğu haberi birden fazla kaynakla kıyaslamayan okurlar için ciddi bir tehlikeye dönüşebiliyor. Yine gezi parkı olaylarında bu konuda çok sayıda manipülasyona şahit olduk. Gerçek olmayan haberler olayla alakası olmayan görüntülerle birleştirilerek Taksim’de veya Türkiye’de yaşanmış gibi gösterilmeye çalışıldı. Zaman zaman milletvekilleri dahi bu haberleri gerçek sanarak paylaşımlarda bulundu.

Kitleler üzerindeki etkileri itibarıyla internet, kamuoyu ve gündem oluşturmada önemli bir propaganda aracına dönüşebiliyor. Bu noktada basın meslek ilkeleri ve etik değerleri öne çıkarmak gerekiyor.

Türkiye’de artık 1995-2000 arasındaki gibi gazetenin olduğu gibi internete aktarıldığı internet haberciliği yapılmıyor. Her haber sitesi büyük bir medya kuruluşu gibi hareket ederek sorumlu davranmalı. Çünkü binlerce insan her gün haber sitenize giriyor ve paylaşımlarınızı takip ediyor. İnsanlar bilgiye sizin aracılığınızla ulaşıyor. Geleneksel medyadaki yayıncılık kuralları ve basın meslek ilkelerine dijital ortamlarda da uyarak yayıncılık faaliyetlerini sürdürmeliyiz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;