Dijital pazarlama departmanları know-how’larını nasıl geliştirebilir?

09 Ocak 2014 | Etiketler: , , , ,

dijital pazarlamaTürkiye’de dijital pazarlama departmanı olan çak fazla şirket yok. Genelde şirketlerde sosyal medya uzmanı ya da dijital medya alanında uzman kişiler bulunuyor. Ancak bir departman ya da direktörlük şeklinde olaya yaklaşan yenilikçi firma sayısı az.

Dijital pazarlama ister bir departman olsun ister tek bir kişiyle temsil edilsin know-how geliştirmek için çok fazla kaynak var. Bu kaynakların başında sektörel dergiler geliyor. Digital Age ya da Contagious gibi çok kaliteli yayınlar var. Bu yayınları internnetten takip etmek eve güncel konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Webrazzi, Sosyalmedya.co gibi yerel web siteleri takip ederek güncel gelişmeleri yakından izleyebilirsiniz. Yine Seth Godin gibi ilham verici fikir önderleri Twitter ya da blog üzerinden takip edilebilir.

Web siteleri açısından tasarım gözünün oluşması açısından FWA gibi web siteleri takip edilebilir. Sektörel etkinliğe göre dünya rakiplerinin Facebook ve Twitter sayfaları takip edilerek ne gibi kampanyalar yaptıkları ve ne tür içerikler girdikleri gözlemlenebilir.

Socialbakers gibi sitelerden sektörün, markaların ve rakiplerin durumuyla ilgili bilgiler alınabilir. Buradan ücret karşılığında detaylı rakip analizleri edinmek de mümkün.

İnternet aracılığıyla birçok kaynağa hem de ücretsiz olarak erişmek mümkün. Sadece Google’ı doğru kullanarak kaliteli veriye en az çöp yığınıyla uğraşarak ulaşmak gerekiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;