Dış pazara açılırken dikkat edilmesi gereken kritik noktalar

TRADEDış pazara açılmadan önce hangi pazarın daha doğru olacağının belirlenmesi gerekir. Bunu belirlemek için dikkatli bir araştırma ve koşulları iyi hesaplamanız gerekiyor.

Bu kriterlerden bir tanesi; malın lojistik maliyetlerine olan duyarlılığı. Örnek verecek olursak; bir konteyner ya da bir treyler malınız 15 bin dolar tutuyorsa, bunu uzak bir ülkeye 5 bin dolar navlun ödeyerek satamazsınız. Ancak malınız en az 60 bin dolar tutuyorsa bu malı 5 bin dolar navlun ödeyerek satabilirsiniz. Buna malın navluna ve lojistik maliyetlere olan duyarlılığı diyebiliriz. Malın birim fiyatı düşük ise ancak yakın ülkelere satma şansınız var.

İkinci kıstas olarak malın raf ömrü gösterilir. Raf ömrü 2 – 3 ay olan bir malı Amerika’ya en erken 17-20 günde zor gönderirsiniz, malın raf ömrü kısalır. Bu nedenle o malı satamazsınız. Üçüncüsü ise; nakliyesi çok yüksek tutan havaleli dediğimiz malları uzak ülkelere satamazsınız. Lojistik dışında pazarın belirlenmesi için talebe bakılır, rekabet durumuna bakılarak bunlar önceden hesaplanıp planlanarak bir strateji oluşturulur.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;