Dünyanın yükselen pazarları

26820391Dünyada son yıllarda cazibesi artan ve yatırımların büyük bir bölümünü çeken ülkelere baktığımızda, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerini görüyoruz. Sermaye büyük oranda bu ülkelere kaymış durumda ve bu uzun yıllar sürecek gibi görünüyor.

Özellikle Afrika Kıtası’ndaki gelişmeler oldukça dikkat çekici. Türk şirketlerinin de yoğunluğunu giderek arttırdı çok önemli bir pazar haline geldi. Çok sayıda Türk şirketi bölgede faaliyet yürütüyor.

Afrika pazarının giriş kapısı sayılan Güney Afrika, Nijerya, Kenya ve Tanzanya ticaret için son derece uygun ülkeler. Bu 4 ülkenin ortak özelliği liman ülkeleri olmalarıdır. Örneğin, Güney Afrika’ya girdiğinizde aşağı yukarı 8-10 ülkeye kolaylıkla hitap edebiliyorsunuz. Keza Nijerya, Tanzanya da aynı şekildedir. Afrika Kıtası’nı hedef alan şirketler öncelikle bu ülkelerden başlayabilirler.

Bu ülkelerin dışında Kuzey Afrika cazibesini halen yitirmedi. Mısır başta olmak üzere Cezayir önemsenmesi gereken çok büyük bir pazar ve Gayri Safi Milli Hasıla’sı (GSMH) yüksek bir pazar. Tunus, Fas yine cazip ülkeler. Moritanya çok bilinmeyen bir ülke ama önemli bir pazar.

Afrika Kıtası ve özellikle Nijerya ihracatçıların korktuğu pazarlardır. Ancak korkacak herhangi bir durum yok. Tabii ki ödemeler riskleri açısından önlemlerinizi almanız şartıyla.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;