Eczacılık sektörü nereye evriliyor?

pharmacy-technicianÖnceki senelerde eczanelerin rolü ilacın tedarik edildiği nokta olmaktan öteye geçmiyordu. Tüketicilerle devlet arasında ilaç danışmanlığı yapan eczanelerin konumu son yıllarda ise dönemde 90 derece değişti. Devletin sağlık harcamalarını azaltmak amacıyla gerçekleştirdiği politikalar sektörü ve özellikle eczaneleri temelden etkiledi.

İlaç kanalının en büyük alıcısı olan devlet, ilaç fiyatlarını düşürdü. Bu düşüşle birlikte eczanelerin cirosu da aynı oranda azaldı. Oysa eczanelerin işletme giderleri ve eleman giderlerinde değişiklik olmadı. Bu durumda eczaneler için yeni yol arayışı gündeme geldi. Çünkü eski iş modelleri şu anda yeterli verimlilikle çalışamaz halde.

Eczaneler nereye evriliyor? sorusu için öncelikle eczanelerin, durumu değiştirmek zorunda olduklarının altını çizmeliyiz. Önümüzdeki dönemlerde devlet ilaç fiyatlarında yeni düzenlemeler yaparak fiyatları daha da aşağıya çekebilir.

Eczanelerin sıkıntıya düşmemesi için ise en önemli yöntem yeni işletme modelleri ve yeni satış stratejileri geliştirmek olmalı. Örneğin, reçeteyle satılan ilaçların dışında eczane konseptine uygun diğer ürünler satılabilir.

Eczanelerde yoğun bir insan trafiği var. Bu insanlar ilaç dışında kişisel bakım, dermokozmetik ürünlerine ya da çeşitli medikal cihazlara ihtiyaç duyabiliyor. Eczanelerin çıkış yolu ise burası olabilir. Eczaneler insanlara bu ürünleri de sunabilir, bu ürünlerin pazarlama ve satışını gerçekleştirebilirler. Hatta sözünü ettiğimiz ürünlerin kar marjı daha yüksek olduğu için cirolarını daha da arttırabilirler.

Gelecekte eczaneler ciddi anlamda değişim ve dönüşüme uğrayacak. Bu, onlar için kaçınılmaz bir durum. Daha şimdiden bu dönüşümü gerçekleştiren ve çok iyi cirolar elde eden eczaneler var. Çeşitli firmalar ilaç sektöründe yaşanan değişikliği yönetebilmek için eğitimler vermeye başladı. Kara nasıl geçileceğine dair çalışmalar önümüzdeki dönemde eczacılığın en önemli konularından biri haline gelecek.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;