Ekonomi Bakanlığı’nın hizmet ticaretine yönelik destekleri

Ekonomi Bakanlığı destekler grubuna hizmet ticaretini de ekledi. Geçtiğimiz yıldan itibaren hizmet ticaretine yönelik destekleri başladı. Ancak bu destekler 4 sektörle sınırlı. Bu sektörler; eğitim, sağlık, bilişim ve sinema.

Buying-gold-bullionHizmet ticaretinde iki aşamalı destek türü bulunuyor. İlki, bizzat hizmet verilen yabancıları ülkeye getirdiğiniz takdirde alabileceğiniz destekler. Örneğin, sağlık sektöründe yurt dışından bir hastayı Türkiye’ye kendi sağlık teşkilatınızla sağlık hizmeti vermek için getirdiğiniz takdirde uçak biletinin belli bir kısmının karşılanması ya da siz o sağlık teşkilatı olarak yurt dışındaki bir organizasyona katılıp bazı bağlantılar yapmayı düşünüyorsanız, fuar desteği gibi benzer bir destekten faydalanabiliyorsunuz.

İkinci kısım destekler ise yurt dışındaki tanıtıma yönelik. Örneğin; Google gibi web siteleri üzerinden hedef pazarlara yönelik reklam, tanıtım giderlerinizin bir kısmı karşılanıyor. Film sektöründe özellikle yurt dışında bazı dizilerin yayınlanması için reklam verilmesi veya o ülkelere gidip görüşmeler yapılması gibi durumlarda masraflarınızın bir kısmı karşılanıyor.

Burada temel amaç hizmet sektörünün bazı alanlarında ticareti arttırmak ve döviz girdisi sağlamak…

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;