Enerji verimliliğiyle birlikte ortaya çıkan fırsatlar

energy-efficiencyUzun yıllar elektrik sektöründe yer aldığım için sektörün değişimini yakından izleme imkânım oldu. Yaklaşık 12 yıldır süren kariyerim boyunca her geçen yıl sektör biraz daha büyüdü ve bu günlere geldi. Günümüzde uluslararası firmaların yatırımlarıyla birlikte Türkiye’de çok önemli projelere imza atılıyor. Enerji verimliliği, akıllı binalar, temiz enerji vs. bunlardan birkaçı.

Biz enerji üreten bir ülke değiliz. Dolayısıyla enerji tüketiminde verimliliği asgari düzeylere çekmeliyiz. Çünkü enerji tüketimi başta cari açık olmak üzere ekonomiyi büyük ölçüde etkiliyor. Ekonomideki etkiler de yaşamın tüm alanlarına yansıyor. Gelişmeler olumlu olursa yansımaları da olumlu olacaktır.

Son günlerde enerji verimliliği konusunda önemli adımlar atıldı. Örneğin, Enerji Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu, hurda araçların trafikten çekilmesiyle 50 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanacağı öngörülüyor. Yine binalardaki ısı yalıtım sistemiyle yüzde 70 oranında tasarruf sağlanacağı öngörülüyor. Bununla birlikte şehir aydınlatma planlamalarında LED ışık projelerine geçilmesiyle birlikte yüzde 50’nin üzerinde bir tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor. Santrallerde yapılacak renovasyonlar ile de yaklaşık 200 milyon dolarlık tasarruf sağlanabileceği dile getiriliyor.

Tüm bu gelişmeler sektör için yeni fırsatlar yaratıyor. Bugün bir şehrin aydınlatmasında daha önce kullanılan ürünlerin yerine farklı ürünlerin ve fabrikalarda kullanılan eski teknolojilerin yerine alçak gerilim dağıtım ürünlerinde, otomasyonda, renovasyonda ciddi anlamda avantajlar sağlıyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;