Gazetecilikte değişmeyen tek şey!..

17 Kasım 2013 | Etiketler: , , , ,

AB15521Dijital medyanın gelişimine baktığımızda gelecek hakkına net bir şey söylemek çok zor. Yine de bu konu hakkında geçmişe bakarak tahminlerde bulunulabilir. Her şeyden önce basılı medya ortadan kalksa da medya daima var olacaktır. Nasıl ki radyodan gazeteye, TV’ye ve oradan da internete geçerek varlığını sürdürdüyse gelecekte de sadece ortam değişecek. Habercilik ve haber verme öz olarak devam edecek.

İnsanlar habere ister kağıt aracılığıyla ulaşsın ister tablet yine aynı haberi aynı kurallar çerçevesinde tüketecek. Gelecekte de 5N1K kuralına göre haber yazılacak, gelecekte de tarafsız olmak zorundayız, doğruları insanlara aktarmak zorundayız.

Yazılıp silinebilen kağıt teknolojileri oluşturuldu. Gelecekte kredi kartı büyüklüğünde bir kağıdı açıp A4 boyutunda bir gazeteye, dergiye çevirebileceksiniz. Kredi kartı büyüklüğündeki e-kağıt internetten, buluttan kendini besleyecek, sizin seçtiğiniz haftalık dergi, gazete içeriklerini buluttan çekecek ve kağıdı açıp okuyabileceksiniz. Ama yine de gazete, haber okuyacaksınız, ya da ilginizi çeken spor vb. sayfalara bakacaksınız. Sadece elinize mürekkep bulaşmayacak, ekranda büyüterek beğendiğiniz futbolcuyu veya kıyafeti görebileceksiniz. Spiker 3 boyutlu olarak haberi anlatabilecek. Medya, insanlar, ortamlar değişecek ama haberi veriş tarzı değişmeyecek. Gelecekte yine haberi haber olarak alacağız.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;