İK Departmanını Bekleyen Zorlu Süreçler Neler?

30 Temmuz 2013 | Etiketler: , , , ,

one-business-rrrİş dünyasında hızlı bir dönüşüme tanıklık ediyoruz. Yeni iş modelleri geliştiriliyor, yepyeni departmanlar kuruluyor. Özellikle bilişim alanında daha önce hiç duymadığımız iş pozisyonları ortaya çıkıyor. Bunlarla birlikte çalışma alışkanlıkları, iş yapış biçimleri de değişiyor. Yeni kuşak geleneksel çalışma modellerini sevmiyor ve benimsemiyor. Bu durumda İK’cılar ne yapmalılar? İK’cılar yeni kuşağı iyi gözlemleyerek geleceğe yönelik çalışmalara şimdiden başlamalılar.

Geleceğin İK’cıları bulundukları sektörün şartlarını, koşullarını, firmaların gücünü, sektördeki yerini bilmek ve ürünlerini çok iyi tanımak zorundalar. Bununla birlikte organizasyonlarındaki kişilerin profillerini, yetkinliklerini, kapasitelerini de çok iyi bilmek durumundalar.

Günümüzde genel İK uygulamalarının yerine kişi bazlı uygulamalar öne çıkıyor. Bunu özellikle teknoloji firmalarının başlattığı ‘esnek yan hak uygulamarı’nda görüyoruz.

Firmalar, çalışanlarına özel sağlık sigortası, yemek çeki, ulaşım konularında imkânlar sağlıyor. Ancak çalışanlar sunulan imkânlardan ziyade, bir sepet içerisinden, kendilerine uygun olan hakları seçmek istiyorlar. Örneğin, özel sağlık sigortasından yararlanmak istemeyenler bunun yerine aynı değerde hediye çeki alabiliyorlar. Bu durum, şirketin kaynaklarını, gerçekten çalışan için yararlı olan yere harcamasını sağlıyor. Bu sayede de yan haklarda hem mükemmelliğe doğru önemli bir aşamaya gelinmiş hem de çalışan motivasyonu artmış oluyor.

Bununla birlikte kariyer planlamaları, eğitim ve gelişim programları gibi konularda da kişiye özel ve çeşitlendirilmiş uygulamalar giderek artıyor. İleriye yönelik olarak, her çalışanın mevcut katma değeri, motivasyon düzeyi ve potansiyeli gibi kriterlerin daha net ve sayılara dökülmüş şekilde ölçümlenebilmesine yönelik çalışmaların öneminin artacağını düşünüyoruz.

Bu konuda İK hem yeni trendlere açık olmalı hem de çalışanları yalnızca belli gruplar dâhilinde analiz ederek, daha fazla bireysel analizlerle tanımaya gayret göstermeli ve politikalarını da beklentilere göre şekillendirebilmelidir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;