Employer-Brandingİşveren markası, son zamanlarda çok fazla konuşulan bir konu haline geldi. Artan rekabetle birlikte şirketler fark yaratacak, değer üretebilecek yetenekli bireyleri ekiplerine dâhil edebilmek için tercin edilen marka olmaya özen gösteriyor.

Eskiden çalışanlar için tercih noktasında en önemli etken ücret idi. Ancak değişen trendlerle birlikte, bireyler son zamanlarda kurumsal itibarı yüksek, çalışanlarına yatırım yapan, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş, marka değeri yüksek firmaları tercih ediyor. Bazı işveren firmaların marka değeri o kadar yüksek ki çalışanlar sadece kişisel prestijini düşünerek bu kurumları tercih edebiliyor.

İş piyasasına baktığımızda, yeni neslin iş değiştirme süresi ortalamada 3 yıla kadar indi. Ve bu insanlar sadece ücrete ya da pozisyona dayalı iş değiştirmiyor. Ücret önemli bir kıstas olmakla birlikte güvenilir bir firma ismi ile birlikte firmanın sağladığı yan haklar, pozisyon, kariyer fırsatları, eğitim olanakları adayların o firmayı tercih etme sebeplerinden öne çıkan özellikler oluyor.

Türkiye’de de global marka olmak isteyen, yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştiren yerli firmalar işveren markasını güçlendirmeliler. Çünkü değer üreterek sektörde fark yaratabilecek bireyleri firma bünyesine katmanın en etkili yolu işveren markasının güçlü ve etkili olmasına bağlı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;