Kariyer siteleri iş arayanlar için son çare olmalı!

hr-jobs-4İş arama sürecinde kişilerin öncelikle hangi işi yapmak istediklerine karar vermeleri lazım. Yeni mezun adaylarda daha çok kişilerin, başlangıç sürecinde, mezun oldukları bölümde mi devam edecekleri yoksa çalışmayı daha çok istedikleri başka alanlarda mı devam etmek istediklerini belirlemek için danışmanlık almaları gerekiyor.

Buna karar verdikten sonra düzgün bir CV oluşturmaları gerekiyor. Bu CV daha çok işe uygun kriterler barındırmalı. Yani bir elektronik mühendisi yazılım mühendisliği alanında çalışmak istiyorsa bu alana uygun bir CV oluşturmalı. Sonrasında İK uzmanı bu CV’ye en kolay nasıl ulaşabilirse o yoldan devam edilmeli. CV’yi ilk olarak kariyer sitelerine bırakmak yerine direkt İK uzmanlarına ulaşılabilecek yollar denenmeli.

Biz İK’cılar işe alım yaparken öncelikle çevremizdeki insanlar arasında var mı diye bakarız. Bu uygun personeli bulmak için öncelikle kurum içi ilanı yayınları. Etrafımızdaki referansların gönderdiği CV’ler bizim için daha değerlidir. Bu çok önemli bir noktadır. İş arayan kişi öncelikle referanslarını kullanmalıdır.

Elektronik mühendisiyseniz CV’nizi kariyer sitesine bırakmak yerine çalışmak istediğiniz şirket çalışanlarına ulaşarak onların aracılığıyla CV’nizi İK uzmanına ulaştıra bilirsiniz. Bu en etkili yöntemdir. En son yöntem kariyer sitelerinden yararlanmalısınız.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;