Kriz durumlarında yapılan 6 temel performans hatası

22 Ocak 2013 | Etiketler: , , ,

Kimlik Krizi: İşi, sektörü ve şirketin rolünü anlamamaktan kaynaklanır. Biz kimiz? Ne yapıyoruz? Misyonumuz ne? Rakiplerimizden bizi ayırt eden güçlü yönlerimiz neler? Stratejinin temelinde yatan müşteri, rakipler ve şirketin analizi yapılmamıştır.

Vizyon Eksikliği: Geleceği görememe, fırsatları ve tehlikeleri önceden sezememe problemidir. Dünyayı, ülkeyi, sektörü ve de şirketi derinden etkileyen trendler nelerdir? Tehditler nasıl fırsatlara dönüştürülebilir?

Düşük Zorluklara Dayanma Katsayısı: Geniş zamanlarda zor zamanlar için tedbir alınmamıştır. Atalarımızın deyişiyle ‘su akarken testi doldurulmamıştır’. Kriz zamanlarında organizasyonel ve finansal esneklik yoksa durum vahimleşir.

Yapışkanın Çıkmaması: Değişime gösterilen direnç de şirketlerin değişen şartlara uyum sağlamasını engeller. Geçmiş başarıların verdiği aşırı güven tuzağı değişimi engelleyen en önemli faktördür.

Yetkililer Nerede? Müşteri ile diyalog kopmuş, müşterinin istekleri ve ihtiyaçları ideal şekilde karşılanamaz olmuştur. Müşteri, bu şirketin ürün ve hizmetlerinden yararlanırken kendisine özel bir ilgi gösterildiğini ve değer verildiğini artık hissedemez olmuştur.

İçerideki Düşman: Sorunun kimyasında çalışanların memnuniyetsizliği vardır. Yanlış insan kaynakları uygulamaları, risk alma ve inisiyatif eksikliği şirket içinde motivasyonun kaybolmasına yol açmıştır.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;