LTE’nin gelişiminde Türkiye nerede yer alıyor?

13 Şubat 2014 | Etiketler: , , , , , , ,

LTE-LogoLTE teknolojisinde, 3G kullanmayan ya da GSM’e geçmekte geciken Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinin öncü olduğunu görüyoruz. Bu ülkeler, 3G’de kullandıkları teknoloji yatırımları geride kaldığı için 3G’den LTE’ye atladılar. Dolayısıyla biraz öncü bir pozisyon elde ettiler.

Türkiye’ye baktığımızda ise, dünyadaki en yüksek 3G teknolojisinin kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla LTE ile ilgili yatırımların dünyaya oranla daha geriden gelmesi gayet normal. Ancak biz Avea olarak LTE konusunda yılda 1 hatta 2 demo ve pilot çalışmalarla birçok ülkeden çok daha öndeyiz. Teknolojiyi kullanma noktasında geride değiliz; fakat bu teknolojiyi yatırıma dönüştürüp abonelerimize sunma noktasında 3G’de çok ileride olduğumuz için LTE biraz gecikmeli olarak hayatımıza girecek gibi görünüyor.

Türkiye artık teknoloji üreten ülke olmak istiyor. Bu konuda hükümet yerli üreticilerin de bu alana girmesini istiyor ve yerli üreticiyi teşvik ediyor. Bu doğrultuda ortak alt yapıyla ilgili yönlendirmeler de bulunuyor. Bu gelişmeler doğrultusunda zaman içerisinde LTE Türkiye’ye gelecektir.

Türkiye 3G’ye geçmekte oldukça gecikmişti. LTE’de 3G kadar gecikme olmayacaktır. LTE-Advanced teknolojisi ile de yakın zamanda operasyona başlıyor olacağız. Bu başlangıç da LTE’nin kalıcı olacak en son teknolojisiyle yapacak.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;