Markalar hangi ajansla çalışacağına nasıl karar vermeli?

Social webMarkalar öncelikle iş ihtiyaçlarına göre pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya stratejisini çizdikten sonra önceliklerini ve bütçelerini masaya yatırmalı. Bu iki faktör doğrultusunda ajanslar değerlendirilmeli.

Ajans seçiminde dikkat edilmesi gereken birincil nokta yetkinlikleridir. Yetkinlik konusunda da en önemli ölçüt ajansın daha önce yaptığı işlerdir. Ajansların başarıyla bitirmiş olduğu projelerin türü ve detayları incelenerek alınabilecek hizmetle ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Ajansların yetkinlikleri birbirinden doğal olarak farklıdır, kimi ajanslar sadece sosyal medya hizmeti verip bunu iyi kalitede yapabilirken, kimi ajanslar hem web sitesi yönetimi hem de sosyal medya yönetimi hizmeti veriyor; ancak bu tür ajansları hizmeti daha orta düzeyde olabiliyor. Yine bazı ajanslar özgün tasarım açısından güçlüyken bazıları da özgün tasarım çıkaramasalar bile çalışması daha kolay ve geri dönüşleri daha hızlı olabiliyor. Bu bağlamda markanın ajanslardan beklentisi ve projenin zaman, bütçe ve özgünlük gereksinimleri doğrultusunda bir karara varması yerinde olur.

Tüm bunlardan öte doku uyuşmazlığını önlemek açısından ajans ile marka arasında brief sürecinde belirli bir sıcaklık ve yakınlık olması önemlidir. Zira ajanslar bazı proje ve markaları kendilerince önceliklendirebilmekte ve bu da proje performansını direkt olarak etkilemektedir. Söz gelimi bazı proje ve markalarda ajans yönetimi işin içerisine daha fazla girerek kaliteyi ve hızı artırabilmekte bazı projeler ise daha zorlu bir süreçten geçebilmektedir.

Tüm bunları yaparken bütçe kısıtlarının ajans beklentileriyle örtüşmesine gayret etmek de iki taraf için zaman kayıplarını önleyecektir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;