Markalar sosyal medyayı etkili kullanabiliyorlar mı?

10 Kasım 2013 | Etiketler: , , , ,

ss-social-mediaBirçok marka sosyal ağlardaki kullanıcıları kendi sitelerine çekmek için Twitter, Facebook gibi sosyal ağları olta gibi kullanıyor. Markalar bu davranıştan bir an önce vazgeçmeli. Çünkü yapılan araştırmalar sosyal medyadaki kullanıcının orada kalmak istediğini gösteriyor. Dolayısıyla markalarda sosyal medya stratejilerini kullanıcının olduğu yere gitmek ve orada kalmak üzerine kurgulamalı.
Sosyal medyayı etkili kullanabilmek için sosyal medyadaki insanları oranın ahalisi olarak göremeli. Kullanıcıları Facebook ya da Twitter’dan sitenize çekmek yerine onlara orada dokunmalılar.

Yine sosyal medyayı etkili kullanmanın bir diğer yolu; kullanıcılarınızın sorularına anında dönüş yapmaktır. Bu konuda yapılan bir araştırma sosyal medyadan gelen soruların en geç 6 dakikada yanıtlanması gerektiğini gösteriyor. Yani 7. dakikada yanıtladığınızda kullanıcı o soruyu yanıtlanmamış kabul ediyor.

Özetleyecek olursak markalar henüz sosyal ağları etkili kullanamıyor. Etkili kullanabilmek için de varlığımızı tamamen sosyal medyaya adamak zorundayız. Yani onları web’e getirmek değil, bulundukları yer orası bende oraya gitmeliyim diye görmeliyiz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;