Mobil çalışanlar “hazır ofis” kullanıyor

212-82231Araştırmalara göre şirket ofislerinin gün içerisinde ortalama doluluk oranı %50’den daha az. Eskiye nazaran çalışanların, vakitlerini daha çok ofis dışında geçirdiğini görüyoruz. İş toplantılarında, evden çalışırken ya da hareket halindeyken geçirdiğimiz zaman, ofiste geçirdiğimiz zamanın önüne geçti ve “mobilize” olmuş bir çalışma şeklini benimser duruma geldik.

Kişiler özelinde baktığımızda ise ofis dışında çalışmanın daha tercih edilir olduğunu gözlemliyoruz. Bir yere bağlı kalmak yerine mobil olmak daha cazip geliyor. Çalışanlar kendini mutlu ve motive hissediyor. Ofis dışında çalışabilme imkânlarının artması da bunda önemli bir rol oynuyor.

Gelinen noktada şirketlerin, ofis maliyetlerinin daralması yönünde eğilimli olduğunu görüyoruz. Çalışan giderlerinden sonra en büyük gider kalemi ofis giderleri. Ofis kirasının yanı sıra elektrik, doğalgaz, internet, ofis mobilyası, güvenlik ve benzeri giderleri üst üste koyduğumuzda sabit bir ofisinizin olması külfet haline gelebiliyor.

Bu noktada en iyi çözüm, ihtiyaçlar oranında hazır ofis kiralama olarak karşımıza çıkıyor. Esnek kiralama seçeneklerini düşündüğümüzde şirketin ofis maliyetlerini optimize etmenin yolu hazır ofis kiralamaktan geçiyor.

Uluslararası firmalar bu sorunu fırsata dönüştürmüş durumda. Regus’tan örnek verecek olursam yüzde 70 oranında uluslararası firmaların hazır ofisleri tercih ettiğini söyleyebilirim. Yerli firmaların da zaman içerisinde bu yöne doğru kayacağını tahmin etmek yanlış olmaz. Çünkü önemli bir mali yükü ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Hazır ofis kiralama tercihi, getirdiği avantajlarla birlikte bir trent haline geldi. Örneğin merkez ofisiniz Kanyon’da ise çalışanlarınız ofis kiralama şirketinin Trumpt Tower ya da Selenium Plaza’daki lounge’larını ücretsiz kullanabiliyor. Birden fazla yerde aynı standart konfora sahipsiniz.

Özetle, değişen çalışma koşullarının çalışma alışkanlarını değiştirdiğini söylemek mümkün. Eskiden sadece masada çalışan bizler şimdi evde telekonferansla görüşmelere katılıyor, iş toplantısı öncesi kahve içerken maillerimize bakıyor ve eğer toplantımız uzadıysa tekrar uzaktaki ofise dönmek yerine mobil çalışmayı tercih ediyoruz. Dolayısıyla bugün de izlerini gördüğümüz üzere gelecekte ofis-bağımsız ve esnek ofis seçeneklerinin daha fazla yaygınlaşacağını söyleyebilirim.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;