Mobil teknolojilerin gelişimi markaları nasıl etkiliyor?

mobile-marketingToplumun çok büyük bir bölümü artık birden fazla mobil cihaz taşıyor. Bu sadece belli bir zümrede değil son kullanıcıda da böyle.

İnsanların çantasında birden fazla akıllı cihaz bulunuyor. Bugün satılan her 4 cep telefonundan 3 tanesi akıllı cihaz. Bunun yanı sıra bugün çok fazla yaygın olmasa da kolumuzdaki saatten taktığımız kemere ve kullandığımız gözlüğe kadar tüm aksesuarlar birer akıllı cihaza dönüşecek.

M2M teknolojilerinin de gelişimiyle birlikte neredeyse kullandığımız tüm eşyalar cloud üzerinden birbiriyle haberleşiyor olacak.

Bu tabloya baktığımızda “Gelecek mobilde” argümanlarının geride bırakıp bir an önce kurumlar olarak bu teknolojiyi işimize nasıl entegre edebiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. Bunu önceden görüp bu konuda yatırımlarını erkenden gerçekleştiren firmalar hızla yol almaya başladı.

Bir süre sonra onlara yetişmek çok daha zor olacaktır. Dolayısıyla bu tür altyapı yatırımlarını gerçekleştiremeyen firmalar bir an önce aksiyon almalı ve yatırımlarını hayata geçirmeliler.

Mobil yatırımları deneysel ya da dönemsel kalmamalı. Uzun soluklu yatırımlar yapılmalı. Çünkü bu tarz hamleler sonuca götürmüyor. Deneysel yapılan işlerin sonucunda ortaya çıkan başarı da başarısızlık da yanıltıcı olabilir. O nedenle mobil altyapı yatırımları uzun soluklu olarak planlanmalı ve hayat geçirilmeli.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;