Pazarlamada geleceğin en önemli platformu mobil

glo.Marketing_Movil570-13Mobil gelir modellerini oturtmuş markalar geleceğe çok büyük yatırım yapan markalar. Mobili en etkili nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlar. Mobil ile birlikte hedef odaklı pazarlama için uygunluğundan kaynaklanıyor. İnsanlar artık cep telefonlarına cüzdanlarından daha çok özen gösteriyorlar ve yanlarından hiç ayırmıyorlar. Bu özelliği nedeniyle de insanlara her an ulaşabileceğiniz en etkili yol mobil telefonlar oluyor. Bu da yer, zamanlama ve kullanıcıların tükettiği içeriklere göre pazarlama açısından mobil çok etkili bir araç.

Türkiye’de mobil pazarlama henüz yaygın olarak kullanılmıyor. 2013’ün ilk 6 ayında Türkiye’de dijital reklam pazarı 500 milyon civarında bunun mobil display kısmı sadece7-7,5 milyon civarında. Bir de mobil SMS ve MMS kısmı var; o da 12,5 milyon civarında ama bugün 20 milyon insan akıllı telefon kullanıyor. 19 milyon insan cep telefonundan internete giriyor. 3,5 milyon kullanıcıya ulaşmış tablet penatrasyonu var. Bu perspektiften baktığınızda aslında mobil geleceği çok açık. Ancak markaların daha cesur daha yaratıcı işleri deneyimleyip başarılı yolları keşfederek ilerlemeleri gerekiyor.

Hürriyet’in mobil versiyonuna baktığımızda günlük 400 bin, gündemin yoğun olduğu dönemlerde 500 bin tekil kullanıcı buradan geliyor. Çok ciddi bir video izleme penetrasyonu var. Dolayısıyla mobil geleceğin en önemli platformlarından biri. Ve buraya çok daha fazla yatırım geleceğine ben inanıyorum. Buna özel birçok farklı formatta çıkacaktır. Örneğin, bugün kullanıcıyı rahatsız eden pop-up reklamların yerine daha doğal görünen formatlar geliştirilmeli. İçeriğin altında akan ya da feedlerin içinde yer alan formatların benzerleri olabilir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;