Pazarlamada yeni bir alan: Mobil!

06 Kasım 2013 | Etiketler: , , , ,

12850543-mano-que-sostiene-una-esfera-de-marketing-para-moviles-en-3dMobile Marketing Association’ın (MMA) şöyle bir sloganı var, “Every moment is mobile” her dakika mobil anlamına gelen bu slogan yaşadığımız çağı özetler nitelikte. Bu gelişmeye markalar açısından baktığımızda, pazarlama iletişimi için yeni bir kanal olarak değerlendirebiliriz. Ancak mobil tek başına bir platform değil. Tüm pazarlama iletişimi kanallarının içine entegre edilmesi gereken bir kanal.

Mobil insanlara en kolay ulaşabileceğiniz ve en yaygın iletişim aracı. Elimizden hiç düşürmediğimiz, her konuda yardım aldığımız, arama motorlarına ve sosyal ağlara ulaşmak için başvurduğumuz kolayca taşınabilen cihazlar… Cep telefonuyla dahi sınırlanmayan taşınabilir cihazlar…

Araştırmalar gösteriyor ki bir yılda 410 bin PC satılırken 2013’ün ikinci 3 ayında 750 bin tablet satılmış. Bunun yanı sıra akıllı telefonlar, yakında piyasaya sürülecek akıllı gözlük, saat, kemer gibi cihazlar düşünüldüğünde pazarın da ne kadar büyüyeceğini görebiliyoruz.

Bu bir çağ değişimi ya da uyum zamanı değil; bu kanal artık bir yaşam şekli olarak Türkiye’ye yerleşti. Artık 45.3 milyon 3G abonesi var. Bunların 12 milyondan fazlası internet paketi kullanıyor. O nedenle pazarlama dünyası bu büyük ve güçlü kanalı çok iyi öğrenip, anlayıp etkili bir biçimde kullanmaya başlamalı.

Dünyada birçok uluslararası firma bu kanalı çok etkili kullanıyor. Eğer sizde bir an önce bu alana yatırım yaparak kendinizi geliştirmezseniz küresel pazarlarda, dünya devleriyle rekabet edebilme şansınızı kaybedersiniz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;