Ofis mobilyası alırken nelere dikkat edilmeli?

Office-Furniture-ColorsOfis mobilyalarının üretiminde özellikle iki yerde kanserojen madde kullanımını nadir de olsa görebiliyoruz.
Bunlardan ilki sunta fabrikalarında ilk üretimin gerçekleştiği aşama.

Tomruk ağacı kesildikten sonra kurutularak sunta fabrikalarına gidiyor. Fabrikada küçük parçalar haline getirme işlemi gerçekleşiyor. Kum taneleri haline getirildikten sonra gerekli kimyasal maddeler içine karıştırılıyor. İşte burada kullanılan kimyasalların kanserojen madde içermemesi gerekiyor.

Üretilen malzemeler özellikle ihraç ediliyorsa sıkı kontrollerden geçiyor. Ama iç piyasa için üretiliyorsa ne yazık ki kontrol edilmiyor ve kanserojen maddeler kullanılmışsa bunlar tespit edilmediği için insan sağlığını tehdit edebiliyor.

Özellikle çocuk odaları yapan üreticiler bu konuya çok dikkat etmeli. Su bazlı cila malzemeleri dediğimiz türden malzemeler kullanılırsa kanserojen riski yok denecek kadar az seviyelere inebilir.

Bilinçli tüketiciler bu konuda üreticileri uyarıyor. Ancak tüketicilerin bu konuda bilgi sahibi olduğunu söyleyemeyiz.

İkinci olarak ofis mobilyalarında kanserojen maddelere cila türü boyalı kaplamalarda karşılaşıyoruz. Mobilyanızın dış kaplaması eğer cila türünden ise kanserojen madde içermesi ihtimal dâhilinde. Yine bu konuda bilinçli olmak ve satın alırken özellikle bu konuyu sorgulamak gerekiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;