Serbest bölge teşvikleri KOBİ’ler için önemli avantajlar sağlıyor

kobiTürkiye’de 19 tane serbest bölge var. Bunların bazıları liman kıyılarında, bazıları limana yakın. Serbest bölgeler ihracata yönelik üretimi desteklemek amacıyla kurulmuştur. Serbest bölgelerde bulunan firmalarımız üretim yapıyorlarsa, üretim firmaları ise her türlü gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutuluyorlar.

Bunun dışında serbest bölgelere yurtdışından gelen ürünlerin gümrük ve KDV vergileri alınmıyor. Bunlar serbest bölgede işlenip yeniden yurtdışına gönderildiğinde hiçbir şekilde gümrük ve KDV vergisi alınmıyor. Eğer Türkiye’ye gönderilirse Türkiye’ye geçiş aşamasında tahakkuk eden KDV ve gümrük vergisi alınıyor. Bu da serbest bölgeler için ikinci bir artıdır.

Son olarak serbest bölgede üretim yapan bir firma, ürettiği ürünün yüzde 85’inden fazlasını yurtdışına gönderirse yani ihracata yönelik ürün üretiliyorsa bu durumda o yıl boyunca çalıştırdığınız tüm işçilerin stopaj vergisini ödemeyebilirsiniz. Buna stopaj vergisi istisnası deniyor. Stopaj vergisinin istihdama yönelik vergiler içinde en yüksek kalemi oluşturduğu düşünüldüğünde çok büyük bir teşvik olduğu açık.

Dolayısıyla siz ihracata yönelik üretim yapan bir firmaysanız serbest bölgeler her açıdan çok avantajlı bir teşvik unsuru olarak önünüzde duruyor. Üretim yapmayan bir firma, lojistik firması veya hizmet firmasıysanız serbest bölgelerin size sağlayacağı tek avantaj KDV’den muaf tutularak faaliyetlerinizi yapabilmeniz olacak.

Serbest bölgelerde sadece KDV alınmıyor. Onun dışındaki diğer vergiler alınıyor. Serbest bölge teşviklerini ihracata yönelik üretim yapan KOBİ’ler muhakkak düşünmeliler.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;