Telekomünikasyon ve Değişen Pazarlar

telekomTelekomünikasyon sektöründe pazar genişliği belli bir doygunluğa ulaştığından beri ve daha çok şirketin pazara girmesi, büyük şirketlerin pazar paylarını korumak için yaptıkları çalışmalar ile fiyat yarışması dışında ürün kaymalarını da sıkça görmekteyiz. Ürünlerin klasik kullanımları dışına çıkaran yıkıcı inovasyon dediğimiz müşterilerin ürün ve hizmet kullanım anlayışlarını tümüyle değiştiren inovasyonlar son 10 yılda telekomünikasyon sektörünü hızla değiştirmiş ve gelirlerin azalmasına, rekabetin artmasına neden olmuştur. Müşteri kazanımının kendi ürün portföyünde gittikçe zorlaştığını gören birçok telekomünikasyon firması farklı stratejiler geliştirmektedir.

Kablolu TV hizmetleri sunan firmalar, internet ve sabit ses hizmeti sunmaya başlamış, sabit telefon hizmeti sunan firmalar kendi müşteri faydalarını başka firmalar ile birleştirerek müşteriye sunmaya başlamıştır. İnternet hizmeti sunan firmalar birçok reklamda gördüğümüz İnternet TV ve sabit telefon hizmeti sunmaya başlamış, mobil ses hizmeti sunan firmalar kendi cihazlarını üretmeye başlamıştır. Yakın zamanda elektrik hizmeti sunan firmaların da yer altındaki yapılarını kullanarak bunların hepsini sunmaya başlayacağını görebiliriz. Skype günümüzde bedavaya ses ve görüntüyü internet üzerinden transfer ederken, sabit ses hizmeti sunan firmalar dünya çağında fiber ağlarını genişleterek para kazanmaya çalışmaktadırlar. Peki bu pazarda kazanmak için diğer ürünlere kaymak dışında neler yapılabilir? Kimler bu değişimlerin ve artan rekabetin sonunda yaşamaya devam edecektir?

Telekomünikasyonda uzun süredir gelir ve karlılık odaklı pazarlama stratejileriyle ilerlenmekte olsa da asıl inovasyonun ve hızlı ivmenin daha ürün odaklı ve aslında “Müşteri Merkezli” çözümlerde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Müşteri ihtiyacını baz alıp müşteri destek ekiplerinden ve yazılımcılardan ürünün en temel özelliklerini ve ihtiyaçlarını geliştirecek yeni platformlar sunmaya kaymanın tam zamanı olduğu bir dönemdeyiz. Müşterilere mobil ses/data hizmeti sunan bir firma, kredi kartıyla cep telefonu alımı kalktıktan hemen sonra fatura üzerinden ödeme sistemleri geliştirerek akıllı cihazları aynı fiyatlarla özellikle gençleri merkezine alarak taksitle sunabilir. Burada aslında iki kazanım görülmekte: Ön ödemeli sistemlerden faturalı sistemlere geçerek geliri arttırma, müşteriyi taksit ile farkında olmadığı bir taahhüt altına alma olarak özetlenebilir. Sabit ses pazarı için VOIP hizmeti geliştirmeleri, internet için her evi bir paylaşımcı ağa dönüştürebilecek fem-to-cell teknolojileri, internet üzerinden sadece televizyon hizmeti sunmakla kalmayıp eve özel reklam sunmaya gidebilecek kadar birçok yıkıcı, aslında müşterilerin bugün zaten yaptığı ama gelir elde edilemeyen işler için potansiyeli gören firmalar bu rekabet ortamında büyümeye devam edecektir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;