Televizyon yayıncılığının geleceği nasıl şekilleniyor?

m310Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler kullanıcı alışkanlıklarını ve davranışlarını önemli ölçüde etkiledi. Son zamanlarda kullanıcıların tercihleri kişiselleştirme ve deneyim üzerine yöneliyor. Huawei olarak TV teknolojileri konusunda 10 yılı aşkındır çalışıyoruz ve çok olgun bir yönümüz ve ileri Teknoloji ürünlerimiz ar. Huawei olarak kullanıcı tercihlerini yüksek teknoloji ile buluşturan doğrultuda hareket ederek TV ürünlerimize bunu yansıtmaya çalışıyoruz. Cihazlarda öncelikle deneyime ağırlık veriyoruz. Kullanıcı deneyimi tüm cihazlarla (akıllı telefon, tablet, PC, SmartTV)  bütünleşik bir deneyim sağlıyoruz.

Bir diğer önceliğimiz de kişiselleştirme konusu. Artık insanlar ilgi alanlarına kolayca ulaşmak istiyor. Biz de buna istinaden kişiye özgü televizyon deneyimi yaşatmak için ürünlerimizi bu yönde geliştiriyoruz.

Burada sosyal TV, sosyal network çok önemli. Çünkü insanların sosyal medya hesapları kullanımları onların kişilik özellikleri yansıtıyor. Bu hesapları takip ederek insanların ilgi alanlarını, tercihlerini tespit ediyoruz.

İlerleyen yıllarda bireylere göre hazırlanmış yayın akışları düzenlenecek. Televizyonu açtığınızda sizin ilgi alanlarınız doğrultusunda düzenlenmiş bir yayın akışı göreceksiniz. Hatta kendi yayın akışınızı oluşturabileceksiniz.

Geçmiş yıllarda istediğimiz içeriğe istediğimiz zaman ulaşamıyorduk. Bugün artık özellikle mobil cihazlar sayesinde mekândan bağımsız ve anlık olarak veriye erişmek mümkün. Bu nedenle her konuda olduğu gibi televizyon yayıncılığında da önemli değişimler göreceğiz. İnsanlar artık televizyon için üretilen içeriklere internet aracılığıyla farklı cihazlardan erişebiliyorlar. Örneğin, bir filmi izlemek için onun televizyonda yayınlanmasını beklemek zorunda değiliz. İnternetten bu filme kolayca ulaşabiliyoruz. Bu nedenle bugün önümüzdeki yıllarda televizyon için en değerli içerik canlı yayınlar olacak. Çeşitli konularda hazırlanan canlı yayınlar yani o an için tüketilebilir içerikler artacak. Hatta gelecekte belli saatlerde yayın yapan kanallar görebiliriz. Sadece günün belli saatlerinde yayın yapan ve milyonlarca kişiyi o saatte ekran karşısına çeken programlar olacak.

Yayıncılık alanında yaşanan değişimler yeni iş modellerinin ortaya çıkmasını sağlayacak. Örneğin, bir diziyi bölüm bölüm çekip yayınlamak yerine tamamını çekip bir kerede satıldığını gördük. Bu tür iş modelleri artacaktır. Çünkü insanlar artık bir diziyi takip etmek için bir hafta beklemek istemiyor. Bu da işin katma değerini düşürüyor. Ancak diziyi çekip tamamını satmak işin katma değerini arttırıyor.

Huawei olarak dünyadaki gelişmeleri 50’nin üzerindeki ticari projemizle takip ediyoruz. Markette neler oluyor, insanlar ne istiyor? Bu soruların cevaplarını bularak bunları ürünlerimize yansıtıyoruz. Örneğin, sosyal TV çalışmalarını olgun bir ürüne dönüştüren ve bunu ticari bir ürüne dönüştüren ilk firma Huewei’dir. Buradaki öncülüğümüzü de devam ettiriyoruz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;