Türk markaları için dünya markası olmanın olmazsa olmazları sizce neler?

27 Şubat 2013 | Etiketler: , , ,

Türk markalarının birer dünya markası haline gelmesi belli standartların yakalanmasına bağlı. Öncelikle markanın “stratejik bir değer olduğunun farkına varmak” ve buna göre hareket etme bilinci çok önemlidir.

İkinci olarak  markalaşmada konumlandırmanın önemine varılmalıdır. Bu süreç mutlaka iletişim uzmanları tarafından veya danışmanlığında, üst yönetimin tam desteği ve mutabakatı ile yapılmalıdır. Marka bilinirliğini oluşturma sürecinde tüm iletişim faaliyetlerinin ortak bir tema kullanması ise olmazsa olmazdır.

Üçüncü olarak, marka için kısa vadeli planlamalar yerine uzun vadeli yatırımlar yapılması ve sürekliliğinin sağlanması gerekir.

Dördüncü olarak şunun altını çizmek istiyorum: Markanın, en üst yönetici başta olmak üzere tüm çalışanlar tarafından titizlikle temsil edilmesi bir ilke olmalıdır. Bir başka deyişle, aslında tüm çalışanlar markayı ister istemez temsil eder ve bu bilinçle hareket edilmelidir.

Son olarak eğer bir marka dünya olması hedefleniyorsa ürün geliştirme, inovasyon, süreç analizleri ve odaklanma gibi konulara da gerekli önem verilmelidir diyebiliriz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;