“Türk yönetici profili değişiyor”

leadership2

Türk yöneticiler önceleri ideal yönetici kimliğine pek de yakın değildi. Birçok Türk yönetici değişime kapalı, zamanı etkili kullanamayan, verdikleri emirleri sorgulatmayan , astları ile arası çok iyi olmayan ve feedback toplamayan bir profile sahip idi. Bu yönleri ile batılı yöneticilerin gerisinde kaldılar.

Ancak son yıllarda, yaşanan hızlı değişim-dönüşümler ve yeni piyasa koşulları yöneticilerin birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmalarını ve kimlik değiştirmelerini zorunlu kıldı.

Tüketici isteklerine karşılık vermek, geri bildirim toplamak, ekibiyle bütünleşmek, empati kurabilmek ve liderlik etme birer önemli ihtiyaç haline gelince, bu özellikler Türk yöneticilerinin de temel özellikleri haline geldi. Türk yöneticileri bu doğrultuda kendilerini çok iyi geliştirdi ve ihtiyaçlara karşılık verebilecek noktaya ulaştı.

Bugün baktığımızda ise artık birçok yabancı firmanın başında ve çeşitli pozisyonlarında Türk yönetici görebiliyoruz ve görünen o ki Türk yöneticilerin yükselişi uzun bir süre daha devam edecek.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;