Türkiye’de siber saldırıların verdiği zarar 556 milyon dolar

siber saldırıTürkiye, Cisco Yıllık Güvenlik Raporu’nun 2013 verilerine göre siber saldırılarda önemli bir yer tutan kötücül yazılımların yayıldığı sunuculara ev sahipliği yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Güvenlik yazılım firması Symantec’in yayınladığı raporda da Türkiye, siber suç oranında ilk 10 ülke arasında gösteriliyor. Yine aynı firmanın Temmuz 2011 ve Temmuz 2012 dönemlerini dikkate alarak yaptığı analizlere göre Türkiye’de siber saldırılara maruz kalan 10 milyon bireysel kullanıcı var. Bu kullanıcıların uğradığı zararın toplam maliyeti 556 milyon dolar civarında hesaplanıyor.

Siber güvenlik firması Trend Micro tarafından yapılan analizlere göre Türkiye kötücül uygulama yazılımı indiren ilk 10 ülke içinde 8. sırada yer alıyor. Çok büyük kısmı mobil uygulama dükkânlarından indirilen ücretsiz uygulamalar olan bu yazılımlar ülkemizi dünyanın siber tehdide en açık ülkeleri arasına sokuyor. Bu durum gerek bireylerimizi ve gerekse kurumlarımızı hatta belki de ulusal güvenliğimizi ciddi oranda tehdit ediyor.

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;