Uluslararası pazarlama stratejileri

COLOURBOX1289114Uluslararası pazarlama stratejilerinin temel pazarlama stratejilerinden çok farkı olmamakla birlikte ülkeden ülkeye ve firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor.

4P dediğimiz; fiyat, tutundurma, pozisyonlama ve promosyon gibi temel aktivitelerin yanında ülkeden ülkeye değişen, şirketten şirkete değişen farklı stratejiler uluslararası pazarlamada kullanılıyor.

Uluslararası pazarlama stratejileri:

1. Tek ürün tek mesaj: Tek ürünle tüm dünyada aynı mesajı verebilirsiniz. Bu stratejiyi gazlı içecek firmaları sıklıkla kullanır.

2. Tek ürün ayrı mesaj: Burada ülkelerin koşullarına göre tek ürünü farklı mesajlarla sunabilirsiniz. Örneğin, İtalya da motosiklet taşıma aracıdır ve bu şekilde lanse edilir; fakat Amerika’da yolar uzun olduğu için insanlar araba almak zorunda kalıyor. O nedenle Amerika’da motosiklet eğlence aracı olarak lanse ediliyor. Sonuç olarak tek ürün ama mesajlar farklı.

3. Farklı ürün aynı mesaj: Bu strateji için sabun örneğini verebiliriz. Sabun her ülkede farklı üretilebilir fakat verdiği mesaj tektir.

4. Farklı ürün farklı mesaj: Zeytinyağı Ortadoğu’da da kullanılır; Akdeniz’de de. Ortadoğu’da zeytinyağı Humus gibi Tabula gibi çok ağır yemeklerde kullanılıyor. Onun için ağır asiditesi yüksek zeytinyağları gerekiyor. Akdeniz mutfağına baktığımızda zeytinyağı salatalarda kullanılıyor. O nedenle bu bölge için hafif, asiditesi düşük zeytinyağları üretiliyor. Dolayısıyla farklı ürünler farklı mesajlarla pazarlanıyor.

Uluslararası pazarlama stratejileri bu 4 bölümde incelenebilir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;