‘Yabancı ortak almak her şirketin harcı değil’

Globe with gold coins around. The coins represents a graphYabancı ortak almak her şirketin harcı değil. Şu ana kadar girişim sermayesi fonları, Türkiye’de 5 bin civarında şirketi incelediler. Bu şirketlerden sadece 150-160 tanesine yatırım yaptılar. Bu da yaklaşık yüzde 3 gibi bir orana denk geliyor.

Bu istatistik bize şunu söylüyor: Yabancı sermaye almak kolay değil. Bu yüzden yabancı ortak almak istiyorsanız şirketinizi buna iyi hazırlamanız gerekiyor. Şirketi iyi bir şekilde hazırlayıp yatırımı gerçekleştirdikten sonra da şirkette kalmak gerekiyor. Yani sadece yatırımı almakla iş bitmiyor.

Yabancı sermayeyi aldıktan sonra şirketin sağlık, sorunsuz bir şekilde büyüyebilmesi için bizim şirkette kalmamız gerekiyor. Aksi takdirde özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerde sorunların ortaya çıkma ihtimali yüzde 50 diyebilirim.

Bizimle çalışan Türk şirketleri kendilerini daha iyi hissediyorlar. Çünkü birileri onlar için şirketin adeta bakımını yapıyor. Yabancı şirketlerde biz olduğumuz için daha güvenli bir şekilde yatırımlarını gerçekleştiriyor ve birlikte o şirketi iyi bir noktaya taşıyoruz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;