Yazılım alanında Türkiye’nin geldiği nokta

websitespeed-1024x768Türkiye’de son yıllarda yazılım adına güzel gelişmeler yaşanıyor. Hala ABD ve AB ülkelerinin gerisindeyiz. Ancak geleceğe dair umudumuzu arttıran avantajlarımız var. Örneğin, genç bir nüfusa sahibiz ve bu gençlerin birçoğu şimdiden önemli projelere imza atıyorlar. Yaşanan gelişmeler gelecek açısından ümit vadediyor.

Gelecekte yazılım alanında başarılı bir Türkiye görebiliriz. Bu anlamda önemli yatırımlar yapılıyor. Özellikle son 10 yılda ciddi yatırımlar yapıldığını biliyoruz. Teknokentler içerisindeki firmalara çeşitli destekler sağlanıyor. Her geçen gün daha da artan devlet destekleri ve yatırımcı sayısı da önemli gelişmeler arasında.

Tüm bu yatırım ve destekler kısa zamanda karşılık bulmaya başladı. Bugün özellikle oyun sektöründe dünyada ilk üçe giren firmalarımız var. Yine mobil uygulama yapan firmaların sayısı da giderek artıyor.

Yazılım sektörünün gelişimini ve dönüşümünü daha net görebilmek için 10 yıl öncesine gidebiliriz. Bundan 10 yıl önce Türkiye’de yazılım denildiğinde insanlarına aklına gelen tek şey web site idi. Yazılım denildiğinde internet sitesi yapmak akla geliyordu. Son 10 yılda Türkiye bu dar boğazdan sıyrıldı. Artık daha farklı ürünler ortaya koyabiliyoruz. Bunlar mobil ya da oyula sektörüyle sınırlı kalmayacak ve gelecekte tüm sektörlerde üretim yapan bir yazılım sektörü göreceğimizi düşünüyorum.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;